Evrensel Çocuk Müzesi ve Eğitim Kampüsü

Yalı Mahallesi’nde 7 bin 200 metrekare arazi üzerinde inşa edilen Evrensel Çocuk Müzesi ve Eğitim Kampüsü; çocukların yaşayarak ve eğlenerek, ‘anlamlı’ öğrenme imkanı bulacağı bir proje olarak tasarlandı.

Türkiye’nin İLK ve TEK Çocuk Müzesi olan müzemiz; paleontoloji adasında 15 adet dinozor replikası ve fosil kazı alanı, entomoloji adasında böcek replikaları ve böcek otelleri, biyolojik gölet, sinevizyon salonu, küçültülmüş inşaat makineleri ve eğitim alanları barındırmaktadır.

Yardımseverlik, dostluk, doğruluk, sorumluluk, sevgi, saygı ve hoşgörü gibi evrensel değerlerin anlatıldığı sergi alanlarının da mevcut olduğu müzemizde ayrıca okul gruplarının yararlanacağı piknik alanı, etkinlik, tiyatro ve gösteriler için bir sahne, belgeseller için cep sineması, restoran, Dino Kafe, hediyelik eşya ve fotoğrafçı dükkanları da yer almaktadır.

Müze kampüsümüzün kadrosuna; disiplinler arası eğitimin sağlanabilmesi amacıyla, paleontologlar, biyologlar, fizik pedagogları, sosyologlar, aile-çocuk danışma rehberi, müze rehberleri gibi birçok alandan eğitmen dahil edildi. Akademisyenlerin yer aldığı bir de Bilim Kurulu oluşturuldu.

Çocuk Müzesi kriterleri Uluslararası Çocuk Müzeleri Birliğince belirleniyor ve akredite ediliyor. Evrensel Çocuk Müzesi ve Eğitim Kampüsü\’müz bu kriterlere göre oluşturuldu ve akredite işlemi için hazırlıklara başlandı. Bu yönüyle Türkiye’nin tek Çocuk Müzesi kimliğini taşıyor.

Açılış - Kapanış

Pazartesi 08:00-18:00
Salı 08:00-18:00
Çarşamba 08:00-18:00
Perşembe 08:00-18:00
Cuma 08:00-18:00
Cumartesi 09:00-19:00
Pazar 09:00-19:00

İletişim